Strona główna/Aktualności/"Barbórka" w naszym przedszkolu.

"Barbórka" w naszym przedszkolu.

4 Grudnia 2025

We wtorek, 2 grudnia, w przedszkolu odbyły się obchody tradycyjnego święta górników - Barbórki. Z tej okazji do placówki zostali zaproszeni wyjątkowi goście: przedstawiciele zespołu folklorystycznego Familijo oraz górnicy.

Spotkanie rozpoczęło się występem zespołu. Występ pełen muzyki stworzył radosną atmosferę i wprowadził najmłodszych w górniczy klimat. Członkowie Familijo zaśpiewali przedszkolakom wiązankę śląskich i górniczych piosenek, za co zostali nagrodzeni gromkimi brawami. Następnie jedna z pań opowiedziała i zaprezentowała tradycyjne śląskie stroje. Dzieci dowiedziały się, czym różnił się strój wyjściowy od codziennego oraz jak nazywają się ich poszczególne elementy, np. zaposka, jakla czy klajd.

Kolejnym punktem uroczystości było wystąpienie zaproszonych górników. Pan Damian Kiełkowski opowiedział o stroju galowym górników oraz o historii św. Barbary. Duże wrażenie zrobiły także galowy mundur i czako, które dzieci mogły obejrzeć z bliska. Z kolei Pan Martin Kiełkowski zaprezentował przedszkolakom ubiór ratownika górniczego oraz opowiedział o trudnej, ale niezwykle ważnej pracy pod ziemią. Przedszkolaki z zainteresowaniem słuchały, jak wygląda dzień w kopalni, jakie narzędzia i sprzęt są potrzebne do pracy oraz dlaczego bezpieczeństwo pod ziemią jest tak istotne. Na koniec Pan Adam Bloch w stroju Skarbka przedstawił historię tej postaci.

Uroczystość Barbórki była dla dzieci ciekawą lekcją tradycji oraz okazją do poznania lokalnej kultury. Bardzo serdecznie dziękujemy naszym gościom - Panom Damianowi, Martinowi i Adamowi oraz członkom zespołu folklorystycznego Familijo - za poświęcony nam czas. I oczywiście: znów widzimy się za rok!

Monika Grzonka, Magda Kiełbasa

 

Członkowie zespołu "Familijo" śpiewają piosenki śląskie i górnicze. Pan gra na gitarze.

Zespół "Familijo" zaprezentował wiązankę śląskich i górniczych piosenek.

 

Dwóch panów i pięć pań stoją w śląskich strojach ludowych.

Członkowie zespołu "Familijo" zaprezentowali stroje ludowe i o nich opowiedzieli.

 

 

Pan górnik w stroju galowym opowiada o mundurze. Obok chłopiec w stroju górnika.

Zaproszeni górnicy opowiadali o Barbórce i galowym stroju.

 

,

Dzieci zobaczyły też strój ratownika górniczego.

 

Ratownik górniczy prezentuje aparat ucieczkowy.

Górnik pokazał jak działa aparat ratowniczy.

Pan w stroju galowym górnika opowiada o stroju stojącego obok Skarbka.

Dzieci dowiedziały się też trochę o stroju i roli Skarbka w kopalni.

 

do góry