Przedszkole Publiczne "BAJKOWE WZGÓRZE" w Skrzyszowie
Drodzy Rodzice! Kochane Dzieci!
Ze względu na sytuację w kraju musimy na czas od 5.11.2020 do 13.11.2020 r. wszyscy zostać w domach :( To ciężki czas dla wszystkich- dla Was i dla Nas. Mamy nadzieję, że wkrótce się zobaczymy :) Od dziś specjalnie dla Was będziemy dodawać tutaj propozycje zadań i zabaw, które możecie wykonać w domku :) Nadal zachęcamy do czytania bajek i rozmawiania na temat ich treści :) Bawcie się tez w zabawy paluszkowe, lepcie z plasteliny i rysujcie:) pozdrawiamy Was gorąco!
Jeśli macie ochotę podzielić się z nami zdjęciem lub filmikiem jak pracujecie wyślijcie je proszę do Nas.
W razie pytań jestem do Państwa dyspozycji. Napiszcie do mnie lub zadzwońcie.
e-mail : j.waclawiec@ppskrzyszow.edu.godow.pl
Pani z angielskiego zaprasza do zabawy wszystkie chętne dzieci i ich rodziców :
Żeby pobrać darmowe materiały do nauki trzeba się zarejestrować jako rodzic i następnie zalogować na stronie, tutaj link: English Play Box
RELIGIA
Pani Katechetka zaprasza chętne dzieci i ich rodziców do wspólnego spędzania czasu.
Dla 5 latków
str. 28 „Różaniec w naszych rękach” oraz str. 30 „Aniołowie opiekują się nami” ( naklejki, oraz elementy papierowe do wycinania str. 49)
Dla 6 latków
str. 20 „Jesteśmy dziećmi Bożymi”, oraz str. 28 „Rozmawiamy z Bogiem o naszych sprawach” (pomoce... Naklejki, wycinanki na końcu książki).
Pani Logopeda - Magdalena Barańska
"Drodzy Rodzice! Ze względu na specyfikę zajęć terapii logopedycznej, zapraszam chętnych rodziców dzieci, które są zakwalifikowane do terapii logopedycznej do kontaktu telefonicznego pod nr tel. 721042943. Pozostaję do dyspozycji w poniedziałek i wtorek w godzinach od 8.30 do 13.30. Magda Barańska- logopeda ".
09.11.2020 - 13.11.2020
Tematyka tygodnia: "Jestem malym patriotą"
Poniedziałek 09.11.20 Mój dom to Polska - zapoznanie z literą „d” |
1.Witam wszystkich bardzo serdecznie, dzisiejszy dzień rozpoczniemy od zabawy muzyczno - ruchowej:
Zabawa umuzykalniająca „Nóżka do nóżki”.
Brzuszek do brzuszka (pokazują brzuszek) słuchają uszka. (ręka przy uchu naśladują słuchanie) Rączka do rączki, (łączą dłonie) raz, dwa, trzy. (rytmicznie klaszczą 3 razy) Raz jedna nóżka, (wysuwają jedną nogę) raz druga nóżka, (wysuwają drugą nogę) bicie serduszka, (pokazują bicie serduszka dłonią na sercu) tyk, tyk, tyk.
Podczas muzyki dzieci rytmicznie klaszczą w dłonie maszerując jednocześnie w miejscu.
Głowa do głowy, (chwytają się za głowę) usta do mowy. (pokazują swoje usta) Łokieć do łokcia, (stykają łokcie) raz, dwa, trzy. (klaszczą w dłonie 3 razy) Ręce pod boki, (chwytają się pod boki) dwa małe kroki. (wykonują dwa do przodu) Z nóżki na nóżkę, (poskakują z nóżki na nózkę) Cyk, cyk, cyk. 2. Drogie dzieci, ruszymy teraz w krótką podróż po Polsce. Poznamy kilka ważnych miast, w których dzieją się ciekawe rzeczy i są różne ważne zabytki. W podróży tej pomoże nam piosenka. Wyobraźcie sobie, że podróż tę zaczynamy w Skrzyszowie, a więc ruszamy...
Spróbujcie odpowiedzieć, na pytania:
3. Praca plastyczno - techniczna. Przypomnijcie sobie jak wyglądają figury geometryczne: kwadrat, prostokąt, trójkąt, koło. Wysłuchajcie ze zrozumieniem krótkiego wiersza, który będzie instrukcją do wykonania pracy plastyczno - technicznej. Jeżeli nie macie kolorowych kartek, można wyciąć wszystkie elementy białe, a następnie je pokolorować. Obok dużego domu narysujcie siebie, a obok małego domku krasnoludka. Pamiętajcie aby bezpiecznie posługiwać się nożyczkami.
Fragment wiersza Anny- Łady Grodzickiej „Dwa domy”
„Wezmę dwa prostokąty, ułożę dwa domy. Jeden będzie biały, a drugi czerwony. Pierwszy będzie wysoki, a drugi niziutki. W dużym zamieszkają ludzie, w małym krasnoludki. Dopasuję do każdego trójkątny daszek, Może zechce usiąść na nim jakiś ptaszek? Z małych prostokątów w obu domach drzwi zrobię. Ludzie i krasnoludki będą chodzić sobie. Małe kwadraty będą oknami, a żółte koło będzie słońcem nad dachami.”
Czekamy na zdjęcia Waszych prac, które są na pewno bardzo ładne.
4. Moi drodzy, zrobiliście piękne prace plastyczne, na których jest duży dom i mały domek. Wskażcie w poniższych wyrazach literę „d”. Spróbujcie podzielić na głoski te wyrazy
dom, d - o - m domek, d - o - m - e - k 5. Zobaczcie uważnie filmik, a następnie uzupełnijcie karty pracy.
5-latki: "Trefliki w przedszkolu" cz. 2, str. 12, 13; 6-latki: "Trefliki w przedszkolu" cz. 2, str. 12, 13 (proszę przeczytać czytankę ze strony 12);
|
Wtorek 10.11.2020 "Poznajemy symbole narodowe" |
1. Witam wszystkich bardzo serdecznie, przypomnijmy sobie zabawę muzyczno - ruchową:
Zabawa muzyczno - ruchowa - link
Zabawa umuzykalniająca „Nóżka do nóżki”.
Brzuszek do brzuszka (pokazują brzuszek) słuchają uszka. (ręka przy uchu naśladują słuchanie) Rączka do rączki, (łączą dłonie) raz, dwa, trzy. (rytmicznie klaszczą 3 razy) Raz jedna nóżka, (wysuwają jedną nogę) raz druga nóżka, (wysuwają drugą nogę) bicie serduszka, (pokazują bicie serduszka dłonią na sercu) tyk, tyk, tyk.
Podczas muzyki dzieci rytmicznie klaszczą w dłonie maszerując jednocześnie w miejscu.
Głowa do głowy, (chwytają się za głowę) usta do mowy. (pokazują swoje usta) Łokieć do łokcia, (stykają łokcie) raz, dwa, trzy. (klaszczą w dłonie 3 razy) Ręce pod boki, (chwytają się pod boki) dwa małe kroki. (wykonują dwa do przodu) Z nóżki na nóżkę, (poskakują z nóżki na nózkę) Cyk, cyk, cyk.
2. Wysłuchajcie, a następnie nauczcie się na pamięć wiersza
,,Katechizm polskiego dziecka” W. Bełza - Kto ty jesteś? - Polak mały. - Jaki znak twój? - Orzeł biały. - Gdzie ty mieszkasz? - Między swemi. - W jakim kraju? - W polskiej ziemi. - Czym ta ziemia? - Mą Ojczyzną. - Czym zdobyta? - Krwią i blizną. - Czy ją kochasz? - Kocham szczerze. - A w co wierzysz? - W Polskę wierzę. - Coś ty dla niej? - Wdzięczne dziecię. - Coś jej winien? - Oddać życie.
3. Drogie dzieci, każde państwo ma swoje symbole narodowe. Polskimi symbolami narodowymi jest:
- godło - biały orzeł w złotej koronie na czerwonym tle; - flaga - barwy biało - czerwone; - hymn narodowy - Mazurek Dąbrowskiego
Zobaczcie film, który opowie Wam o naszych symbolach narodowych. Dowiecie się również, że jutro tj. 11 listopada jest bardzo ważny dzień Narodowe Święto Niepodległości
4. Proszę o uzupełnienie kart pracy:
5-latki: "Trefliki w przedszkolu" cz. 2, str. 29, 30, 31, 32, 33; 6-latki: "Trefliki w przedszkolu" cz. 2, str. 29, 30, 31, 32, 33;
|
Środa |
Święto 11 Listopada - Dzień wolny od zajęć dydaktyczno - wychowawczych |
Czwartek 12.11.2020 "Mali patrioci" |
Witajcie kochani! 1. Na początek zapraszam Was do dobrze Wam znanej zabawy "Nóżka do nóżki". 2. Moi drodzy, czy kiedykolwiek słyszeliście takie pojęcia, jak: patriotyzm, patriota?
Patriotyzm to postawa szacunku, umiłowania i oddania własnej ojczyźnie oraz chęci ponoszenia za nią ofiar i gotowości do jej obrony. Charakteryzuje się przedkładaniem celów ważnych dla ojczyzny nad osobiste, gotowością do pracy dla jej dobra i w razie potrzeby, poświęcenia dla niej własnego zdrowia, a nawet i życia.
Patriota to osoba, która kocha swoją ojczyznę, czuje się jej częścią, działa dla jej dobra i gotowa jest wiele dla niej poświęcić.
Patriotyzm w czasach pokoju przejawia się w codziennych zwykłych działaniach, dzięki którym dbamy o wspólne dobro. Patriotyzm to np. dbanie o przyrodę, sprzątanie swego otoczenia, segregowanie śmieci, poszanowanie pieniędzy, płacenie podatków przez osoby dorosłe itp. To także reprezentowanie naszego kraju podczas podróży do innych krajów i zachowywanie się w taki sposób, by pokazywać za granicą, że Polacy są uprzejmi, uczciwi i porządni.
3. Uważnie obejrzyjcie krótką prezentację, a później spróbujcie odpowiedzieć na postawione pytania
4. Posłuchajcie piosenki "Kocham Polskę", zachęcam do śpiewania.
"Kocham Polskę”
1. Morze, góry, lasy, pola moja droga do przedszkola. Tata, mama, siostra, brat to jest mój najlepszy świat.
Ref: Kto ty jesteś? Polak mały. Mieszkam w Polsce w moim kraju. Kocham Polskę sercem całym chociaż jestem dzieckiem małym.
2. Czy to ptaszki, mrówki, osy? Czy robaczki z rannej rosy? Czasem słonko, czasem deszcz, Polska najpiękniejsza jest.
Ref: Kto ty jesteś? Polak mały...
3. Polskie łany pełne zboża, górskie szczyty, błękit morza. Lazur nieba, rzeki toń to jest mój rodzinny dom.
Ref: Kto ty jesteś? Polak mały...
5. Zapraszam Was teraz do rozwiązania kilku zagadek o Polsce
6. Na zakończenie proponuję pracę plastyczną pt. "Orzeł Biały". Potrzebne materiały: biała, czerwona i żółta kartka, klej, nożyczki. Szczegóły w filmiku:
Owocnej pracy! |
Piątek 13.11.2020 "Orzeł czy reszka" |
Witajcie kochani! 1. Powtórzymy sobie zabawę, którą już na pewno wszyscy znają "Nóżka do nóżki". 2. Moi drodzy, na pewno pamiętacie poznaną we wtorek piosenkę, która zabierała Was w podróż po Polsce. Dzisiaj zobaczycie film do tej piosenki, który opowiada o kilku poznanych miastach. Pamiętacie jakie było pierwsze miasto? Tak, to Zakopane. Zobaczcie przygotowany film edukacyjny i postarajcie się zapamiętać jak najwięcej. Po powrocie do przedszkola porozmawiamy o przedstawionych tu miejscach.
3. Teraz podsumujemy i utrwalimy wiadomości o Polsce i symbolach narodowych. Proszę dokończcie zdania: - Moja ojczyzna to....... - Godło Polski to.......... - Gdy słyszymy hymn, należy....... - Nasze symbole narodowe to.......... - Flaga Polski ma barwy..................
4. Drodzy Rodzice, proszę przeprowadźcie z dziećmi krótką rozmowę na temat pieniędzy: - Czy wszystko można kupić za pieniądze? - Do czego potrzebne są ludziom pieniądze? - Co można kupić? - Czego nie można kupić? - Jak nazywa się waluta obowiązująca w Polsce? - Po czym poznamy, że to moneta obowiązująca w Polsce?
5. „Liczymy monety” - proszę o uzupełnienie kart pracy:
5-latki: "Trefliki w przedszkolu" cz. 2, str. 34, 35; 6-latki: "Trefliki w przedszkolu" cz. 2, str. 34, 35;
6. Drogie dzieci zachęcam Was do zabawy w sklep, potrzebne będą do tego oczywiście pieniążki. Poproście rodziców aby pożyczyli Wam monety: 1 zł, 2zł, 5zł. Potrzebna będzie także biała kartka, ołówek, klej i nożyczki. Na monetę kładziemy kartkę i odrysowujemy za pomocą ołówka monety z obydwu stron czyli „reszkę” i „orła”, a następnie sklejamy. Jeżeli chcemy aby pieniążki były bardziej trwałe do środka możemy wkleić tekturę. Szczegóły w filmiku poniżej (w filmie są monety euro).
7. Zachęcam do zabawy.
Dla chętnych film: „Moje pierwsze pieniądze” Film "Moje pierwsze pieniądze"
Do zobaczenia. |
Miłej zabawy!