Przedszkole Publiczne "BAJKOWE WZGÓRZE" w Skrzyszowie
Drodzy Rodzice! Kochane Dzieci!
Ze względu na sytuację w kraju musimy wszyscy zostać w domach :( To ciężki czas dla wszystkich- dla Was i dla Nas. My bardzo za Wami tęsknimy i mamy nadzieję, że wkrótce się zobaczymy :) Od dziś specjalnie dla Was będziemy dodawać tutaj propozycje zadań i zabaw, które możecie wykonać w domku :) Nadal zachęcamy do czytania bajek i rozmawiania na temat ich treści :) Bawcie się tez w zabawy paluszkowe, lepcie z plasteliny i rysujcie:) pozdrawiamy Was gorąco!
Jeśli macie ochotę podzielić się z nami zdjęciem lub filmikiem jak pracujecie wyślijcie je proszę do Nas.
W razie pytań jestem do Państwa dyspozycji. Napiszcie do mnie lub zadzwońcie.
e-mail :
Pani z angielskiego zaprasza do zabawy wszystkie chętne dzieci i ich rodziców :
Żeby pobrać darmowe materiały do nauki trzeba się zarejestrować jako rodzic i następnie zalogować na stronie, tutaj link: English Play Box
Tematyka tego tygodnia to "Kształty" -zakładka: Lekcje cyfrowe, poziom 1, rozdział 8, lekcja 7 i 8
Tematyka tego tygodnia: "Podróże małe i duże"
Poniedziałek - 08.06.2020 Temat dnia:"Rusza pociąg a my w nim"
|
Dzień dobry Kochane dzieci! W tym tygodniu porozmawiamy o środkach transportu lądowego, powietrznego i wodnego. Pewnie nie raz i nie dwa już byliście na wakacjach, może tam podróżowaliście samolotem, statkiem a może autobusem. Zapraszam Was do wspólnej zabawy.
1. Jak każde rano zapraszam Was do codziennej porannej gimnastyki do piosenki, którą dobrze znacie z przedszkola. No to zaczynamy!
Piosenka:
Świetnie, no to przygotujcie się dziś na podróż pociągiem. Tutaj zapraszam Was do kolejnej zabawy. Też ją znacie z przedszkola. Wsiadamy w pociąg i jedziemy …. „Jedzie pociąg, jedzie pociąg, a w pociągu dzieci”. Zabierzcie na wycieczkę pociągiem rodzeństwo, mamę, tatę, babcię i dziadka.
Piosenka:
2. Posłuchajcie teraz wiersza J. Tuwima pt. „Lokomotywa”
Tutaj link : "Lokomotywa"
Lokomotywa
3. Spróbujcie teraz zabawić się w taką lokomotywę, ruszajcie najpierw powoli..... a później przyśpieszajcie stopniowo... jak prawdziwa rozpędzona lokomotywa. Najlepiej jeśli pogoda pozwoli wykonajcie to zadanie na podwórku, na trawie. Powodzenia.
4.Teraz zadanie plastyczne przed Wami. Spróbujcie ułożyć lokomotywę z figur geometrycznych, takich które poznaliście w przedszkolu: koło, trójkąt, kwadrat i prostokąt.
Dla przypomnienia : Poniżej przykładowe propozycje pracy: Lokomotywa
5. Zapraszam Was również do wysłuchania tej piosenki, spróbujcie zaśpiewać razem. Link tutaj: Lokomotywa
6. Dla chętnych dzieci: * zapraszam Was do zbudowania lokomotywy z ulubionych klocków z waszego domu. Mogą to być klocki lego, drewniane itp. jakie macie i jakie lubicie. Powodzenia. Jeśli macie ochotę wyślijcie zdjęcie Waszych budowli. Pozdrawiam i do jutra. |
||||
Wtorek 09.06.2020 Temat dnia : "Powietrzne podróże" |
Witajcie kochani! Dzisiaj zapraszam was do podróży wśród chmur... 1. „Idzie zuch" - zabawa ruchowa ze śpiewem Przypomnijcie sobie naszą zabawę "Idzie zuch" z przedszkola
2. „Powietrzne środki lokomocji "- zagadki słuchowe Posłuchaj zagadek i spróbuj znaleźć rozwiązanie: a) Duże śmigło ma u góry, b) Nie jest ptakiem, c) Dzieci go kochają i chętnie dmuchają. Dorośli też uciechę mają, gdy wysoko w nim latają. (balon)
3. „Samolot, helikopter, balon” - analiza sylabowa
Popatrz na ilustracje. Nazwij środki lokomocji i podziel wyrazy na sylaby. Policz sylaby w każdym wyrazie.
4. „Jestem pilotem” - zabawa ruchowa z piosenką
Zabaw się teraz w pilota samolotu. Zrób przysiad i kiedy zacznie się piosenka powoli startuj i leć samolotem - ręce w bok. Kiedy muzyka przestanie grać (pauza) samolot musi wylądować - znów zrób przysiad. Tutaj link: Leć samolotem
5. „Cienie” - doskonalenie spostrzegawczości wzrokowej
Popatrz uważnie na ilustracje i wskaż cień samolotu, helikoptera i balonu.
6. „Samolot z papieru” - praca plasyczno-techniczna
Zróbcie teraz wraz z rodzicem samolot z papieru. Możecie ich wykonać kilka. Ozdób je według własnego pomysłu. Zróbcie teraz pokazy samolotów. Oznaczcie linię startu i rzucajcie samolotami. Ciekawe który samolot poleci najdalej...
Tutaj link: Samolot z papieru
Inne propozycje na dziś:
a) połącz kropki i jak najpiękniej pokoloruj samolot, pamiętaj o prawidłowym chwycie kredek! Plik osobno b) zrób latający balon: Latający balon
Do jutra! |
||||
Środa 10.06.2020 Temat dnia : "Różne mamy samochody" |
Witajcie kochani! Dzisiaj zapraszam was do podróży różnymi samochodami. 1. „Jedzie pociąg po torze" - zabawa ruchowa ze śpiewem Przypomnijcie sobie naszą zabawę "Jedzie pociąg po torze"
2. „Samochody"- wiersz Magdaleny Kiełbasy Posłuchaj wiersza i odpowiedz na pytania: „Samochody” - M. Kiełbasa
Po ulicach, autostradach samochodów gna gromada. Każdy pędzi gdzieś do celu, czy je znasz przyjacielu?
Do przedszkola, sklepu, szkoły - wiezie cię ten osobowy. Nim kieruje mama, tata, dziecko zawsze w foteliku siada.
I czy jedzie do babci, czy na wczasy zawsze pamięta by zapiąć pasy! Zaś trochę większy - samochód dostawczy: towary i paczki na czas ci dostarczy!
Największy z nich - ogromny tir, wiele towaru przewiezie w mig! Z kolei cysterna - samochód dość dziwny, przewozi każdy towar płynny.
Jeśli zaś chcesz poznać samochody nietypowe, serdecznie zapraszam na budowę! Tam stoi wywrotka i betoniarka, ogromny dźwig i żółta koparka.
Są też samochody sportowe, które uwielbiają tory wyścigowe. Natomiast w lesie różne przeszkody mijają terenowe samochody!
A te najbardziej chyba znane to samochody uprzywilejowane! Radiowóz, karetka i wóz strażacki
I jeszcze są malutkie resoraki, które uwielbiają dziewczynki i chłopaki. Często nimi jeżdżą wkoło bawiąc się przy tym wesoło!
Przykładowe pytania:
a) jakie rodzaje samochodów wymienione zostały w wierszu? b) gdzie najczęściej można spotkać wywrotkę, dźwig, a gdzie samochody terenowe i sportowe? c) o czym musi pamiętać każde dziecko i jego rodzic, kiedy jedzie samochodem?
ZAPAMIĘTAJ! ZAWSZE KIEDY JEDZIESZ SAMOCHODEM MUSISZ SIEDZIEĆ W FOTELIKU
3. „Różne samochody” - praca z obrazkiem
Popatrz na ilustracje. Spróbuj nazwać samochody.
4. „Po ulicach auta mkną” - zabawa ruchowa orientacyjno-porządkowa
Poproś rodzica o talerzyk (super jeśli będzie papierowy). To będzie twoja kierownica. Przygotuj też kartki w trzech kolorach: czerwony, żółty i zielony. Czy pamiętasz co te kolory oznaczały na sygnalizacji świetlnej?
Poruszaj się po pokoju trzymając talerzyk - kierownicę i naśladuj odgłos samochodu. Patrz uważnie na rodzica, kiedy pokaże ci światło czerwone (czerwona kartka) - zatrzymaj się, żółte - przygotuj się do drogi i zielone - ruszaj!
5. „Samochód dostawczy” - zabawa dydaktyczna, doskonalenie spostrzegawczości wzrokowej
Samochód dostawczy przewozi towary do sklepu z zabawkami. Spójrz na ilustracje i postaraj się rozpoznać po cieniach co ukryło się w każdej z paczek.
6. Samochód - praca plastyczna
Wykorzystaj papierowy talerzyk i zrób z niego samochodzik. Tutaj link: Samochodzik :-)
Inne propozycje na dziś:
a) wykorzystaj samochodziki, które masz w domu i.. pobaw się nimi!
b) narysuj samochód - pomoże Ci w tym rysowany wierszyk: Rysujemy samochodzik :-)
Do jutra! |
||||
Czwartek 11.06.2020 |
Święto Bożego Ciała - dzień wolny od zajęć dydaktyczno - wychowawczych | ||||
Piątek 12.06.2020 Temat dnia : "Każdy lubi podróżować" |
Witajcie kochani! Dzisiaj zapraszam do wspólnej zabawy z różnymi środkami lokomocji! 1. „Kółko graniaste" - zabawa ruchowa ze śpiewem
Pojazdy są różne, większość z nich posiada koła... Znajdziemy je w autobusie, samochodzie, samolocie, rowerze, a nawet Twojej hulajnodze! Przypomnij sobie naszą zabawę „Kółko graniaste” z przedszkola. Zaproś do zabawy resztę rodzinki i zatańczcie razem!
2. „Środki lokomocji "- zagadki słuchowe Posłuchaj uważnie i spróbuj odpowiedzieć jaki to środek lokomocji. Wskaż go na ilustracji. a) samochód c) samolot d) autobus e) pociąg f) motor h) helikopter
Wszystkie te pojazdy prowadzone muszą być przez osobę dorosłą. Są jednak pojazdy, którymi mogą kierować dzieci. Czy wiesz jakie? Popatrz na ilustracje i spróbuj odgadnąć co się tam ukryło.
Oczywiście to rower i hulajnoga!
Zastanów się teraz i odpowiedz: o czym dzieci muszą pamiętać jeżdżąc na rowerze lub hulajnodze?
3. „Hulajnoga i rower” - zabawa ruchowo-naśladowcza
Pokaż teraz jak jeździsz na hulajnodze. Odpychaj się jedną nogą i postaraj się chwilę stać na drugiej. Potem zamiana :)
Pokaż też jak jeździ się na rowerze. Połóż się na podłodze, nogi unieś w górę i mówiąc rymowankę (pewnie pamiętasz ją z przedszkola) jedź rowerkiem raz powoli, raz szybko:)
Jedzie rowerek na spacerek: na słoneczko, na wiaterek. 1, 2,3 jedź i ty!
4. „Na wycieczkę” - zabawa z elementami ćwiczeń logopedycznych
Posłuchaj opowiadania i wykonuj polecenia rodzica.
Wkrótce wakacje. Pojedziemy na wycieczkę nad morze (naśladujemy szumiące morze - rękami „rysujemy” fale, szumimy: szszszsz...). Tylko czym? Może wsiądziemy na szybki motor (naśladujemy warkot motoru), albo polecimy samolotem? (ręce w bok, naśladujemy odgłos samolotu). Wiem! Pojedziemy samochodem! (z rąk „robimy” kierownicę, naśladujemy odgłos samochodu). A kiedy w końcu dojedziemy nad morze, wsiądziemy na wielki statek (siadamy na podłodze). Będzie nim kierował prawdziwy kapitan! Na pewno będzie zadowolony i przywita nas kapitańskim uśmiechem (głośno wołamy: ho, ho,ho), wtedy uśmiechną się też marynarze (trochę ciszej wołamy: ha, ha, ha), nawet mała myszka pod pokładem zaśmieje się cicho (cichutko mówimy: hi, hi, hi). A radosny kapitan posyłać będzie podróżnym całuski i szeroko będzie się uśmiechał (szybka zmiana układu ust „całus” - „szeroki uśmiech”). Musimy jednak uważać, żeby kapitan się nie zdenerwował, bo wtedy nadyma się ze złości (nadymanie policzków, powolne wypuszczanie powietrza ustami lub nosem), a kiedy jest bardzo zły parska jak koń (prychanie). Czasami nawet kląska językiem (kląskanie), ale to zdarza się naprawdę rzadko. Zazwyczaj kapitan jest wesoły (szeroki uśmiech) i wszystkich mocno pozdrawia! (machamy ręką)
5. „Znam wszystkie pojazdy” - karta pracy
Wykonaj zadanie w karcie pracy. Plik do pobrania na dole strony.
* Inne propozycje na dziś: a) zagraj w memory z pojazdami:
b) zagraj w grę - dopasuj pojazdy do odpowiednich miejsc:
Do zobaczenia po weekendzie! |
Miłej zabawy!
W tym miejscu znajdziecie zajęcia z poprzednich tygodni.